A Kassán megjelenő „Mulattató Képesujság” 1848. október 7.-i száma tudósított arról, hogy az év szeptember 28-án a pesti hajóhídon a nép meggyilkolta Lamberg Ferenc császári al-tábornagyot, aki a király képviseletében, s annak parancsára fel akarta oszlatni a magyar országgyűlést.
„Gróf Lamberg altábornokot nem lehet egyébnek tekintenünk, mint a szerencsétlen szeszélyek szomorú áldozatának. September 28án villámkint terjedt el Buda pesten a hír, hogy Lamberg gr. a városban létez , mint törvény ellenes kir. biztos. A két város ingerült lakossága azonnal fegyverkezve járt föl alá megtudandó a delog valódiságát, és midőn balcsillagzata az állitólagos biztost Budáról Pestre a hidra vezeté mintegy két óra tájban délután, s őt a nép megpilantá, a szerencsétlenségnek ellenállni lehetlen volt. Lamberg gróf lemészároltatott. Kaszavágás, szurony kard lőnek a gyilkos eszközök, mellyekkel kivégeztetett.”
Az esemény hatására Petőfi is tollat ragadott, s megírta a ma is aktuálisnak tekinthető költeményét:
„Lamberg szivében kés, Latour nyakán Kötél, s utánok több is jön talán, Hatalmas kezdesz lenni végre, nép! Ez mind igen jó, mind valóban szép, De még ezzel nem tettetek sokat – Akasszátok föl a királyokat!”