Helyszín: Ausztrália, Adelaide, Somerton Beach
Időpont: 1948. december 1.

 


Egy jól öltözött, ápolt, ámde halott férfit találnak a tengerparti hullámtörő falnak támaszkodva. Külsérelmi nyomokat nem láttak rajta, ezért a rendőrség boncolást rendelt el. Dr. John Matthew Dwyer, a halottkém alapos vizsgálata az alábbiakat állapította meg:
       -a testen sem szúrt, se lőtt seb nem található
       -a gyomorban vér található, a máj elváltozása arra utal, hogy mérgezést történt
       -a vér és vizeletvizsgálat nem mutat ki mérget, ezért arra lehet következtetni, hogy rendkívül különleges, gyorsan lebomló mérget használhattak
       -az elhunyt, amíg élt, kiváló fizikai állapotban volt. 180 centi magas, vöröses hajú, gondosan ápolt. Erős vádlija, combizmai és összeszorított lábujjai szerint feltételezhető, hogy balett táncos lehetett, vagy pedig nagyon szűk cipőkben járt
       -a halál okát szívelégtelenségben állapítom meg.

A rejtélyes férfi ruházatának alapos átvizsgálásakor megfigyelték, hogy a ruhadarabokból minden címkét eltávolítottak. A férfinél semmiféle okmányt, személyazonosságára utaló feljegyzést nem találtak. Speciális narancssárga cérnával javított nadrágzsebében egy -láthatólag valamilyen könyvből kitépett- cetlit leltek, melyre ezt nyomtatták: „Tamám shud”. Ez egy perzsa vers utolsó sora, jelentése: bevégeztetett. 
Zakójában volt egy buszjegy, egy vonatjegy, alumínium fésű, rágó, zsebkendő, cigaretta, gyufa.

A sztorinak itt akár vége is lehetne. De Lionel Leane nyomozó nem adta fel. Csakhamar a vasútállomás egyik megőrzőjéből előkerült egy barna bőrönd. Átvizsgálásakor bebizonyosodott, hogy a bőrönd a halott férfi tulajdona. Ám az abban talált holmik sem vezettek el gazdájuk személyazonosságának kiderítéséhez. A hatóság a sajtón keresztül az olvasók segítségét kérte. Jelentkezett is egy férfi, hogy az autója padlóján egy könyvet talált, amiről hamar kiderült, hogy a Tamám shud feliratot abból tépték ki. A könyvben találtak egy telefonszámot, ami pedig Jessica Thomson ápolónőhöz vezetett, aki azt állította, hogy egy régi udvarlójának adta a könyvet ajándékba. Amikor megmutatták neki a halott férfiről készült gipszlenyomatot, furcsán reagált, mintha ismerte volna, de ezt tagadta. Az udvarlót megtalálták, élt és a könyvet is megmutatta, amit az ápolónőtől kapott. A nyomozás megrekedt. Aztán történt még egy érdekes, rejtélyes dolog. A „megrongált” könyv lapjait UV fény alá tették, s az egyik oldalon az alábbi feljegyzés vált olvashatóvá:
W (vagy M) RGOABABD
M LIAOI
WTBIMPANETP
MLIABO AIAIQC
ITTMTSAMSTGAB  

A legkiválóbb kódfejtők próbálkoztak vele, de azóta sem sikerült senkinek a megfejtés.
A férfit aztán eltemették, de halott porából tucatnyi elmélet született kilétéről. Nyugalmazott nyomozók, lelkes amatőrök kutakodnak az ügyben. Csodálatos és mindent megvilágosító „bizonyítékokat” ásnak elő, melyeknek valódiságát már képtelenek bizonyítani. Csak kérdések maradnak, feltevések arról, hogy ki is volt és pontosan miért hunyt el ez a fehér inges, vékony, piros nyakkendős, világosbarna nadrágot, barna pulóvert és barna zakót viselő férfi, aki fényesre boxolt, elegáns cipőben ült kint a tengerparton.
Talán ő lehetett Jessica Thomson ápolónő eltitkolt szeretője, akitől Robert nevű fia született? Aki a nővel való szakítás miatt lett öngyilkos?
Esetleg egy HC Reynolds nevű fickó, akiről csak egy fényképes igazolvány maradt fenn?
Talán G Christiansen, Norvég tengerész, aki Amerikába ment szerencsét próbálni? 
Vagy az ismeretlen: Pavel Ivanovich Fedosimov, a KGB egyik tisztje, szovjet kém volt, akinek azért kellett meghalnia, mert túl sok titok birtokába jutott?
Vagy ő volt R. W. Keane őrnagy, az angol titkosszolgálat tisztje, (akinek aktáit 2031-ig zárolták)?
Nem tudjuk. Erős a gyanú, hogy a hidegháborús időszak elején valamilyen ügynök lehetett. Erre utal, hogy személyének kilétét ő, vagy valakik igyekeztek eltitkolni. Rejtjeles felirat a könyvben, gyanús, különleges mérgezésre utaló jelek a halott szervezetében. De igen furcsa az is, hogy Jessica Thomson ápolónő pontosan azt a könyvet ajándékozta egykori szerelmének, mint amiből kitépték a „Tamám sud” sort, és a nő, mindössze 400 méterre lakott attól a helytől, ahol az ismeretlen férfit megtalálták. Véletlen lenne?