Épp a huszadik szülinapját ünnepli, amikor a BBC-nek dolgozva sikerül az első tévét megalkotnia.
Igaz, hogy a parányi képernyő mindössze 2,5×3,8 cm nagyságú, mint ma egy „okosóra”, amit orrbaszájba reklámoznak, viszont működött és a naptáron még csak az 1926. december 2. dátum volt látható.
Goldmark Péter „Károly”, a híres zeneszerző dédunokaöccsének nevéhez alapvetően négy találmány köthető. Ezekhez -szinte- játszi könnyedséggel jutott el, mert zseni volt. Már a pesti középiskolai évei alatt is elkápráztatta tanárait, így egyértelmű volt, hogy először Bécsben, majd Berlinben képezte magát. Gábor Dénes Nobel-díjas professzor mellett is dolgozhatott egy ideig, aki mindig nagyon elismerően nyilatkozott róla.
Aztán az ifjú tudós 1933-ban Amerikába ment és elhelyezkedett a CBS hírközlési társaságnál. A második nagy háború alatt kidolgozta a német rádióadók elektromos zavarási-blokkolási technikáját, ami sokat lendített karrierjén. Közben felhagyott a hagyományos televíziók tökéletesítésével, helyette Vlagyimir Kozma Zworikin elektronikus televíziós ötletét felhasználva megalkotta az első színes televíziót. S ekkor még csak 34 éves!
Mikor beköszöntött a béke, lehetősége nyílt a színes televízió tökéletesítésére és annak rögzítését végző videomagnó megalkotására. Nem semmi, mi?! Ma már persze sokan csak elnéző mosollyal tekintenek a videózásra, pedig valaha az volt a csúcs, s csak kevesen tudták, hogy azt is egy magyar ember találta ki. Talán nem nagy túlzás azt állítani, ha nincs az EVR rendszer, akkor ma nincs digitális képrögzítés.
Mindezek mellett kidolgozta a mikrobarázdás hanglemezt (LP), ami így, egyetlen mondatba belesűrítve roppant egyszerűnek tűnik, pedig hosszú évek kísérletezése előzte meg, melyben a pvc, mint alapanyag és a 33 1/3 fordulatszám nagy szerepet játszott, melyről írtam már korábban a Hangoskodás című kis szösszenetemben. Szerette a zenét, maga is muzsikált, s jó barátságban állt a világhíres dzsessz zenésszel a klarinétos Benny Goodmannel.
Tudományos munkásságát Amerika is elismerte, 1972-ben megkapta a National Medal of Science kitüntetést, ami Amerikában a tudományos körökben a legmagasabbnak számít.
Egy tudós halálát általában úgy képzeljük el, hogy épp munka és kísérletezés közben jön el érte a nagy kaszás. Sajnos Goldmark Péter „Károly” esetében nem így történt. 1977-ben autójával kissé túllépte a megengedett sebességet és szörnyű, halálos balesetet szenvedett.