„Ha, ha! Mi zúg? Mi éji dal London utcáin ez? /  Felköttetem a Lord Mayort, ha bosszant bármi nesz!” Az idézet Arany János: Walesi bárdok című művéből való, s szerepel benne ez a bizonyos Lord Mayor. De ugyan ki is ő?

 

Természetesen nem egy nevet, hanem egy rangot, egy beosztást aposztrofál. A Lord Mayor a londoni City, az üzleti negyed, a pénzvilág polgármestere.

London első polgármesterét, aki a Lord Mayor tisztét is betöltötte: Henry Fitz Ailwin de Londonstane-nek hívták és 1189-től 1212-ig látta el feladatát. Az Ő utasítására kezdték a város fából készült házait átépíteni kőházakká, így minimalizálva a tűzvész lehetőségét. Kórházakatt és templomokat alapított, s igyekezett a törvényességet bevezetni.

A Lord Mayor önálló intézménye csupán a 14. századtól létezik. Addig a főváros polgármestere viselte a címet. Az első „igazi” londoni Lord Mayor Sir Thomas Legge volt, akit 1354-ben választottak meg. Sir Thomas bőr és szőrme kereskedésből alapozta meg vagyonát, s a század egyik jelentős céhének vezetője volt.

A Lord Mayor szék- és lakhelye a Mansion House nevű épület, amit nem tekinthet tulajdonának, csupán bérleményének. Bérleti díjat ugyan nem kell fizetnie, viszont a palota karbantartását vállalnia kell. S egy sok száz éves törvény szerint a lakosztályának ablakait neki magának kell tisztítani a saját két kezecskéjével. A rendelkezés szerint törvényt sért, ha ezzel másvalakit bíz meg.

Elképzelem Peter Estlin bankárt - Ő a jelenlegi, 691. Lord Mayor-, amint törlőronggyal és újságpapírral a kézben ablakot pucol. Na persze... Állítólag még az a törvény is érvényben van, mely jogot ad a Lord Mayornak, hogy az uralkodót kitiltsa Londonból. Ez a jelenet is vicces lenne. II. Erzsébet szerintem rendelkezik annyi humorérzékkel, hogy elfogadná a döntést és inkább valamelyik vidéki kastélyába menne haza.